Jeżeli interesuje Cię historia marki Citroen to pewnie wiesz, że pierwsze auto marki Citroen pojawiło się w 1919 roku. Było to model Torpedo A dysponujący mocą 18 KM, którego pierwszy egzemplarz został sprzedany za kwotę 7.950 franków.

Citroen – historia pojazdu sprawdzenie VIN

W 1924 roku zostaje wyodrębniona spółka Automobiles Citroen o 100-milionowym kapitale, której wyłącznym przedmiotem działalności jest produkcja samochodów. Wraz z rosnącą renomą firmy, gwałtownie rośnie też produkcja. Jest to zasługa m.in. masowego systemu produkcji, zapożyczonego z fabryk Forda oraz systemu zagospodarowania czasu pracy wg Taylora. W 1920 r. roczna produkcja wynosi ponad 12 tys. aut, a pod koniec tego roku na drogach jeździ już ok. 15 tys. Citroenów. Do 1935 r., roku śmierci Andre Citroena, firma wypuściła na rynek m.in. następujące modele: B2 (1921 r.), 5CV (1922 r.), B10 (1924 r.), pierwszy model o całkowicie stalowym nadwoziu – B12 (1925 r.), C6 (6-cyl., 45 KM). W 1932 r. 10CV zastępuje C4, a 15CV C6 oraz pojawia się model Rosalie z samonośnym nadwoziem. W 1934 r. pojawia się 7CV z napędem na przednią oś, ten sam model ale z pojemnością 1,9 a nie 1,3 oraz niezależnym zawieszeniem wszystkich kół zapożyczonym od Porsche oznaczony był symbolem 11CV. Model ten wytwarzany był aż do 1957 roku i, jak na owe czasy, może się pochwalić bardzo dużą liczbą aż 760 tys. sprzedanych egzemplarzy.

Pierwsze lata działalności firmy to nie tylko szybko rosnąca produkcja coraz to nowocześniejszych aut z ogromną liczbą innowacji. Citroen, jako jedna z niewielu firm w tamtych czasach, wprowadza rewolucyjne metody w organizacji pracy i sprzedaży, szereg udogodnień socjalnych dla pracowników oraz nowoczesne formy reklamy. Na wieży Eiffla umieszczona zostaje iluminacja świetlna nazwy firmy, podczas otwarcia 7. targów motoryzacyjnych w Paryżu samolot kreśli na niebie 5-kilometrowy napis Citroen, na terenie kraju pojawia się aż 150 tys. tablic informacyjnych z nazwą firmy.

W 1965 roku do grupy Citroena wchodzi spółka Panhard z fabryką w Reims (Szwajcaria), która specjalizuje się w produkcji zespołów mechanicznych dla pojazdów użytkowych. Dwa lata później zostaje zawarte porozumienie z firmą Berliet, największym ówczesnym producentem pojazdów użytkowych w Europie Zachodniej. Citroen nabywa większościowy pakiet akcji. Kolejnym partnerem Citroena zostaje Maserami, włoska marka samochodów sportowych, która w 1969 roku wchodzi do grupy i współpracuje przy tworzeniu sześciocylindrowego silnika. Ta współpraca trwa do 1975 r. Również w 1969 roku zostaje zawarte porozumienie z Fiatem o wzajemnej sprzedaży modeli w swoich sieciach sprzedaży, które kończy się w 1973 r.

W 1974 roku następuje połączenie Automobiles Citroen i Automobiles Peugeot i dwa lata później powstaje koncern PSA Peugeot Citroen. Obie marki utrzymują dużą niezależność – odrębne są sieć handlowa, gama modelowa, wizerunek marki. Wspólne zaś, w celu obniżenie kosztów, są działalność badawczo-rozwojowa oraz zakupy i inwestycje.

Citroen jest firmą, która zasłynęła z wprowadzenia do branży motoryzacyjnej wielu innowacyjnych technologii, m.in. pierwsze całkowicie stalowe nadwozie (B12), zawieszenie hydropneumatyczne, seryjna taśma montażowa (od 1919 r.), pierwsze samonośne nadwozie, sprzężone stronami zawieszenie kół. Jako jedna z pierwszych firm motoryzacyjnych wprowadziła do swoich model napęd na przednie koła.

Źródło: samochody.mojeauto.pl